Piwne ciekawostki

Dlaczego piwo nalewane z nalewaka jest lepsze? Trzy zalety

Miłośnicy piwa od dawna wiedzą, że piwo z nalewaka jest lepsze. Multitapy są niezwykle popularne.

Systemy keg-to-bottle są odpowiedzią na dzisiejsze zamknięcia pubów. Możesz cieszyć się nalewanym piwem we własnym domu. Systemy te stają się coraz bardziej popularne. Drugi Dzień Ochoty, mieszczący się przy ulicy Tarczyńskiej, zainstalował już jeden z takich systemów. Dlaczego warto? Jakie są zalety piwa lanego?

1. Świeżość

Piwa w puszkach lub szklanych butelkach przechodzą znacznie dłuższą drogę, zanim trafią do naszych domów. Hurtownik dystrybuuje piwo do sklepu. W sklepie piwo czeka na zakup. Stan piwa nie ulega poprawie przez długi czas przechowywania lub wielokrotne podróże. Kiedy kupujesz piwo w sklepie, nie wiesz, jak dawno temu było butelkowane.

Nalewanie piwa to zupełnie inne doświadczenie. Browar wysyła piwo z beczki bezpośrednio do multitapu. W większości przypadków - tak szybko, jak to możliwe. To wyraźna poprawa jakości piwa. Świeżość jest ważna, szczególnie w przypadku piw chmielonych.

2 - Nie pasteryzowane

Większość piw sprzedawanych w butelkach lub puszkach jest pasteryzowana lub mikrofiltrowana. Dlaczego? Piwo musi być w stanie przetrwać dłużej, a nie wiadomo, jak długo piwo pozostanie w sklepie. Wpływa to głównie na smak i aromat piwa.

Problem ten nie występuje w przypadku piwa sprzedawanego do pubów w beczkach. Beczki są szybko transportowane do pubów, chłodzone i szybko opróżniane. Pasteryzacja lub mikrofiltracja piwa nie jest konieczna. Większość mikrobrowarów tego nie robi. Piwo z nalewaka smakuje lepiej.

3 - Brak opakowania

Szkło lub puszki mają neutralne pH i dlatego nadają się do przechowywania piwa. Koszt energii potrzebnej do ich wytworzenia jest wysoki, co obciąża środowisko.

Stalowe kegi, a nawet jednorazowe kegi wykonane z plastiku, są znacznie lżejsze. Jeden keg ma taką samą objętość jak sześćdziesiąt szklanych butelek lub puszek (0,5l). Jest to najbardziej przyjazne dla środowiska opakowanie.

Używaj plastikowej butelki wielokrotnie, jeśli będziesz zabierać piwo z nalewaka. Ciesz się najświeższym piwem na swojej kanapie. Smacznego!

Zobacz również