Blog

Sześć stylów piwa na lato, z przykładami

Jakiś czas temu wkroczyliśmy w sezon astronomiczny. Pozostaje mieć nadzieję, choć pogoda na razie tego nie potwierdza, że słoneczne i gorące dni nadejdą już niebawem. A czy jest lepszy trunek na letnią pogodę niż lekkie, chłodne piwo?

W obecnych czasach, gdy piwna rewolucja postępuje błyskawicznie, nie warto marnować miejsca w żołądku na wszechobecne eurolagery. Nie trzeba udawać się do specjalistycznych sklepów, aby znaleźć kilka ciekawszych stylów piwa. Są one dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wymieńmy dostępne w Polsce gatunki i krótko je opiszmy.

Hefe-Weizen

Klasyczne bawarskie piwo pszeniczne. Od dłuższego czasu w Polsce dostępny jest Eurolager jako styl alternatywny. Charakteryzuje się zbożowo-pszenicznym posmakiem z nutami bananowymi i goździkowymi. Ma lekką kwaskowatość, wysokie wysycenie i nuty goździkowe. Lekkie i orzeźwiające. To dobry wybór dla tych, którzy nie lubią wysokiej goryczki. Jeśli napis na etykiecie mówi tylko "pszeniczne", jest to zazwyczaj klasyczny hefeweizen. Istnieje jednak wiele innych rodzajów piwa na bazie pszenicy.

Przykłady dostępne w Polsce: Paulaner (wszędzie), Franziskaner (Piotr i Paweł, Tesco), Shofferhoffer (Piotr i Paweł), Amber Pszeniczniak (Piotr i Paweł, Tesco), Ciechan Pszeniczne (Piotr i Paweł, Tesco), Kult (Piotr i Paweł, Tesco). Istnieje również wiele przykładów z browarów rzemieślniczych. Unikajmy tych słabych lub oszukańczych przykładów: Książęce Pszeniczne.

Witbier

Witbier to piwo, które jest również piwem pszenicznym, ale różni się znacznie od bawarskiego kuzyna, o którym mówiliśmy wcześniej. Belgijskie piwo, które często nazywane jest białym ale ze względu na swój charakterystyczny słomkowo-mleczny kolor. Kolendra i curacao to dwie przyprawy, które muszą być użyte do jego produkcji. Powinny być one rozpoznawalne zarówno w aromacie, jak i smaku. Czasami dodawane są skórki ze słodkich pomarańczy lub nawet cytryn. Rezultatem jest piwo, które jest mocno cytrusowe, przyprawione i kwaśne. Jest również mocno nasycone.

Przykłady piw dostępnych w Polsce to: Hoegaarden (Piotr i Paweł), Namysłów Bile (Piotr i Paweł), Kormoran's Journey Witbier (Piotr i Paweł), Obolon Biale, Kormoran's Journey Witbier (Piotr i Paweł), Nepomucen Witbier (Kingpin Lunatic) i inne. Unikaj tych słabych lub oszukanych produktów: Żywiec Białe i Alter Beer Walkiria.

Grodziskie

To styl, który jest dumą i radością polskiego piwowarstwa. Szerzej pisałem o nim w osobnym poście. Subtelnie wędzone i oparte na pszenicy, podobnie jak jego poprzednicy, piwo to jest niezwykle wysycone z bardzo wyraźną goryczką. To pozycja obowiązkowa dla miłośników piwa wędzonego. Zalecałbym jednak zabrać ze sobą szklankę do aktywności na świeżym powietrzu, jeśli nie chcesz, aby gaz wydobywał się z twojego nosa.

Przykłady piwa dostępnego w Polsce obejmują: Piwo Grodziskie (Żabka), oraz niektóre browary rzemieślnicze, takie jak: Pinta Grodziskie i Nepomucen Grodziskie. Unikaj słabych lub oszukanych przykładów: brak.

American Pale Ale

Ten styl jest tak popularny, że nie trzeba go nikomu tłumaczyć. Aromat to mieszanka amerykańskich chmieli z nutami owoców tropikalnych, takich jak mango czy marakuja, a także żywicy i sosny. Balans tych aromatów różni się w zależności od użytego chmielu. Smak jest zdominowany przez chmiel z lekką podbudową słodową. Jest generalnie mniej nasycony niż jego poprzednicy i bardziej gorzki. Ta pozycja spodoba się fanom piw goryczkowych i mocno chmielonych.

Przykłady piw dostępnych w Polsce to: Żywiec APA, (które jest średniej jakości, ale znajdziemy je w każdej Żabce), oraz niektóre browary rzemieślnicze, takie jak: Pinta A ja Pale Ale, Perun Jasny Grom Artezan Pacific AleBrowar Król Chmielu i inne. Unikaj słabych lub oszukanych próbek.

Amerykańska pszenica

Piwo blisko spokrewnione z omawianym przed chwilą APA. Różni się od APA tym, że wykorzystuje dużo pszenicy. Jak być może zauważyłeś, jest to zboże najczęściej używane do produkcji piw letnich. Smak może być bardziej ziarnisty, ponieważ pszenica jest powszechnym zbożem. Piwa w tym stylu są generalnie "grzeczniejsze". Goryczka i chmiel są mniej intensywne i dominujące. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy lubią amerykańskie chmiele, ale nie przepadają za goryczką. Może się ona jednak różnić w zależności od interpretacji browaru. Niestety nie jest tak szeroko dostępne w USA jak jego jęczmienny odpowiednik.

Przykłady dostępne w Polsce: Niestety u nas znajdziesz tylko kilka rzemieślniczych przykładów - Hey Now Pracownia Piwa (a także Jurajskie American Wheat), Artezan Cymbopogon (a także Faktoria Pony Express) i inne. Unikaj słabych lub oszukańczych przykładów: Brak.

Pilsner (pilzner)

Wreszcie klasyczny pilzner. To piwo jest idealne na każdą porę roku, ale szczególnie na lato. Jest na swój sposób podobne do Eurolagera, ponieważ również należy do rodziny jasnych lagerów. Jest jednak znacznie lepiej uwarzone, a przez to smaczniejsze. Dobrze uwarzony pilzner ma słodową bazę, której nie psują niesłodowane dodatki. Powinien też mieć wyraźny aromat chmielu, choć będzie on inny niż w piwach z chmielem amerykańskim. Jest ziołowy i pikantny z nutą kwiatową. Goryczka jest wyraźna i szlachetna. Istnieją różnice między pilznerami z Niemiec i Czech. To temat na inny artykuł. Należy być bardzo ostrożnym przy zakupie tego stylu piwa. Wiele egzemplarzy z największych polskich browarów z napisem "pils", obok dobrego pilsa nigdy nie stało.

Przykładowe piwa dostępne w Polsce to: Pilsner Urquell, Jever Pilsener (wszędzie), Gościszewo Pils (seria 55), Polka Pils (wszędzie), Kormoran Jasne Mocno Chmielone (od biedy Miłosław Pilsner, Żabka ma pochyłą formę, ale są inne partie, które są lepsze) i wiele innych. Unikaj słabych lub oszukanych produktów typu Lech Pils (Namysłów Pils), Okocim Premium Pils (Rebel Bohemia Pilsner), Zwierzyniec Pils (i wiele innych).

Przełam monotonię dzięki tym zabawnym zajęciom!

Sklepy wymienione w nawiasach nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości zakupu konkretnego piwa. Są to tylko te, o których wiem. Niektóre z piw rzemieślniczych, które są wymienione jako trudniejsze do znalezienia, można znaleźć w Tesco, E.Leclerc, a nawet w skromnych sklepach osiedlowych. Podczas gdy specjalistyczny sklep z piwem jest nadal najlepszą opcją, widzimy, że wybór lepszego i ciekawszego piwa jest znacznie większy niż kilka lat temu. Szukając orzeźwiającego napoju latem, warto rozejrzeć się za czymś więcej niż zwykły jasny lager.

Zobacz również