Piwne ciekawostki

Jak powstaje piwo?

Jak powstaje piwo? Proces produkcji piwa wydaje się być bardzo złożony. Czy rzeczywiście tak jest?

Piwowarstwo to sztuka warzenia piwa

Warzenie piwa to nazwa procesu, w wyniku którego powstaje piwo. Brew to nazwa jednej części warzonego piwa. Jakie jest pochodzenie tej nazwy? Jest to starofrancuskie słowo "gotowanie". To dlatego, że piwo musi być gotowane. Różni się od wina i cydru, które mogą być warzone "na zimno".

Do warzenia piwa potrzebna jest woda, słód i chmiel. Te podstawowe składniki można wykorzystać do stworzenia niemal każdego rodzaju piwa. Warzenie piwa wymaga czasu, zwykle miesiąca. Wymaga również sprzętu: browaru, który jest dużym naczyniem do warzenia piwa; fermentorów, w których zachodzi fermentacja; oraz sprzętu do butelkowania (rozlewania do butelek, beczek lub puszek). Jak to wygląda?

Etapy produkcji piwa

  1. Na tym etapie słód jest gotowany. Cukry przechodzą ze słodu do wody.
  2. Filtracja: ziarno, które nie jest już potrzebne, jest oddzielane od wody zawierającej cukry, zwanej teraz brzeczką. Ziarno jest wykorzystywane jako pasza dla zwierząt, a brzeczka jest przesyłana do następnego etapu.
  3. Warzenie lub gotowanie brzeczki przez godzinę w wysokiej temperaturze jest wymagane do wyprodukowania piwa o odpowiednim smaku i wyglądzie
  4. Chmielenie - dodawanie chmielu do piwa w celu uzyskania goryczki. Aby uzyskać gorzki smak i "dla zapachu" - aby uzyskać piękny aromat chmielu.
  5. Wrząca brzeczka musi zostać schłodzona.
  6. Fermentacja: zimna brzeczka jest umieszczana w fermentorze, gdzie dodawane są drożdże. Drożdże przekształcają cukier w alkohol
  7. Leżakowanie - dojrzewanie i leżakowanie już gotowego piwa
  8. Rozlew piwa do beczek lub butelek.

Piwo lub proste rzeczy

Może się to wydawać skomplikowanym procesem. Ta umiejętność została opanowana przez setki tysięcy osób. To wspaniały powrót do starych tradycji domowego warzenia piwa. Jeśli nie masz ochoty na samodzielne warzenie piwa, przyjdź do naszego pubu i sprawdź, jak robią to inni!

 

Zobacz również