Piwne ciekawostki

Wszystkie kolory piwa

Piwo jest prawdopodobnie jedynym produktem spożywczym, który oferuje tak szeroką gamę smaków. Może francuskie sery. Szacuje się, że istnieje ponad 100 stylów piwa. Każdy producent robi też piwo "po swojemu". W Europie istnieją tysiące browarów. W samej Polsce jest ich ponad 200. Pozwala to na niemal nieskończoną liczbę wariacji. Nie sposób spróbować ich wszystkich!

To nie tylko smak, aromat czy zawartość alkoholu. Kolor piwa jest również bardzo zmienny - od klasycznego jasnego piwa, przez bursztynowe i czerwone, po szalone wielokolorowe wariacje.

Piwo jasne

Najpopularniejszy kolor piwa. Nie zawsze tak było. Wprowadzenie pilznera, jasnego słodu, w XIX wieku było pierwszym momentem, w którym jasne piwa stały się popularne. Umożliwiły to nowoczesne maszyny do suszenia słodu. Piwo jasne stało się bardzo popularne. Popularność ta trwa do dziś.

Klasyczne jasne lagery mogą być żółto-złote, a cozies, piwa górnej fermentacji, bursztynowe, ciemnożółte lub pomarańczowe.

Brązowe piwo lub kolor piwa

Przez wieki kolor piwa był brązowy. Wynikało to z niezbyt doskonałej metody warzenia i suchego słodu. Słód stawał się ciemniejszy z powodu długotrwałego podgrzewania. Brązowy kolor oczu piwa jest tego wynikiem. Brązowe piwa, Brown Porter i Brown Ale, są produkowane do dziś, głównie na Wyspach Brytyjskich. Nie są one zbyt popularne, ale to prawda.

Czarne piwa

Portery i stouty to najciemniejsze piwa. Często są prawie czarne. Dzieje się tak za sprawą palonego słodu. Niewielka ilość (około łyżki stołowej) mocno palonych ziaren jęczmienia nadaje piwu ciemny kolor i smak palonej kawy. Czarne piwa mogą być mniej popularne niż piwa jasne, ale wciąż mają swoich fanów. Warto zauważyć, że najmocniejsze piwa, nie jasne, ale ciemne, są ciemniejsze. Większość z nich to portery lub imperialne ciemne stouty.

Piwo czerwone

W XIX wieku wprowadzono precyzyjne prażenie ziarna w celu uzyskania słodu. Stało się jasne, że możliwe jest wytwarzanie zarówno bardzo lekkiego piwa, jak i piwa o pięknym czerwonawym odcieniu. Narodził się wiedeński lager o pięknym, czerwonawym odcieniu. W Polsce nadal można kupić czerwone piwa.

Piwo zielone, niebieskie i fioletowe

Czy to wszystkie kolory, w jakich dostępne jest piwo? Oczywiście, że nie. Przemysł spożywczy pozwala nam produkować piwo w praktycznie każdym kolorze. Barwniki spożywcze są używane do tworzenia piw zielonych, różowych lub niebieskich. Powyższe piwa powstały po prostu poprzez zmianę słodu. W ten sposób powstają piwa fioletowe lub niebieskie, a niektóre mają nawet jadalny brokat.

Zielone piwo jest najbardziej popularne, ponieważ jest barwione z okazji irlandzkiego Dnia Świętego Patryka. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to tylko niedawna moda. Prawdziwym irlandzkim piwem jest przecież stout. To piwo ciemne jak noc.

Zobacz również