Piwne ciekawostki

Jak powstały browary rzemieślnicze w Polsce?

Do niedawna były nieobecne. Piwa rzemieślnicze są obecnie wielkim hitem w pubach i na sklepowych półkach. Skąd bierze się ich popularność?

Jeszcze kilka lat temu wybór piwa był bardzo prosty. Na półce z piwem znajdowało się kilka znanych marek. Bardzo lekkie lagery, o niskiej goryczce chmielowej, produkuje większość browarów w Polsce. Jest też kilka marek importowanych, które są nieco droższe, ale mają podobny smak. Kilka razy w roku, może piwo pszeniczne lub, jeśli masz szczęście, piwo zagraniczne. Wybór był prosty i oczywisty.

Poszukiwacze piwa

Ta sytuacja nie była dla wszystkich. Polska zawsze miała wielu miłośników piwa. Pasja do piwa prowadziła albo do wyjazdów zagranicznych, gdzie poznawało się różnorodność dostępnych piw. Albo do poszukiwania starych browarów w Polsce, które kiedyś warzyły piwo.

Wniosek był prosty: te kilkanaście czy kilkadziesiąt piw, które były do siebie bardzo podobne, w rzeczywistości było bardzo nieliczne. Za granicą było szaleństwo: setki browarów, belgijskie style, stare piwa i setki browarów. Nawet Czechy ze swoją obfitością pilznerów świeciły jasno.

Najgorsze ze wszystkiego były amerykańskie piwa rzemieślnicze lub kraftowe. Szał na piwo jest w Stanach Zjednoczonych zjawiskiem długotrwałym.

Wszystko to doprowadziło miłośników piwa do smutnego wniosku. Pojawiły się pytania. Czy w Polsce nie może być szerszej gamy ciekawych piw i większego wyboru? Nasze tradycje piwowarskie były bogate w przeszłości!

Piwowarzy domowi

Niektórzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, a nie tylko narzekać na forach piwnych. Czy ja nie mam wyboru? Żadnego piwa dla mnie! Więc sam je sobie zrobię.

Okazuje się, że w domu można uwarzyć takie piwo, jakie się lubi. Mocne i ciemne? Proszę bardzo. Ekstremalnie chmielowe? Żaden problem. Piwowarzy domowi mogą uwarzyć każdy styl piwa. Lawina piwowarstwa domowego w Polsce była nie do zatrzymania, gdy tylko się zaczęła.

Odważni pionierzy

Piwowarzy domowi, a także ich przyjaciele, zakochali się w nowych i interesujących piwach. Stamtąd był już tylko krok do produkcji piwa na dużą skalę. AleBrowar Pinta Artezan i inni pionierzy przetarli szlak. Browary te zostały założone przez piwowarów domowych, którzy przekształcili swoją pasję w odnoszący sukcesy biznes.

Pinta uwarzyła pierwsze piwo Attack of the Hops w marcu 2011 roku, ale nie we własnym browarze. Zamiast tego wykorzystała siłę istniejących browarów. Pierwszy fizyczny browar rzemieślniczy został uruchomiony dopiero rok później, kiedy w Błoniu (przedmieścia Warszawy) otwarto mikrobrowar Artezan.

Co stało się później? Potem... było już po wszystkim. Każdy, kto spróbował nietypowego piwa rzemieślniczego, był pod wrażeniem. Przez większość czasu: w przeważającej mierze pozytywne. Niektórzy twierdzą, że to droga w jedną stronę. Ci, którzy lubią piwo kraftowe, nie chcą nudnych lagerów. Nawet duże browary zdają sobie z tego sprawę i wypuszczają własne wersje. Oczywiście wzorują się na piwowarach rzemieślniczych.

A piwa kraftowe? Będą się nadal rozwijać.

Zobacz również