Piwne ciekawostki

Czy piwo i owoce mogą być dobrym połączeniem?

Przez długi czas uważaliśmy, że piwo jest jasne i klarowne. Nie wymagało żadnych dodatków. Piwna rewolucja to zmieniła. Chociaż można kupić pilsa, w tym pilsa rzemieślniczego, dostępne są również piwa szalone.

Co można dodać do piwa?

Prawie wszystko, co nadaje się do spożycia przez ludzi. Przyprawy, owoce, słodycze, mięso, a nawet przyprawy korzenne. W piwie można znaleźć na przykład jagody, pianki, kandyzowany boczek czy czekoladę.

Warto zauważyć, że nie są to nawet nowe wynalazki. Tradycyjne belgijskie piwo jest aromatyzowane kolendrą lub anyżem, podobnie jak kriek. Do niedawna chmiel nigdy nie był używany w piwie. W jego miejsce dodawano mieszankę ziół zwaną gruit. Powszechne są nawet dodatki mięsne. Anglicy dodawali całego koguta do piwa Cock Ale.

Jakie owoce dodaje się do piwa?

Dodawanie owoców do dzisiejszego piwa nie jest niczym szokującym. Co trafia do naszego piwa? Po pierwsze, egzotyczne owoce, takie jak marakuja i mango. Te smaki są bardzo popularne wśród konsumentów, ponieważ dobrze komponują się z jasnym piwem. Piwa kwaśne są często aromatyzowane kwaśnymi jagodami, malinami lub porzeczkami. Lambiki są często wzbogacane wiśniami z Polski. Witbiery pszeniczne produkowane są z pomarańczy i cytryn. Piwa chmielone nowofalowym chmielem dobrze komponują się z cytrusami: skórką cytryny lub limonki.

Owoce można również dodawać do ciemnych i mocnych piw. Piwo z suszonymi śliwkami było wielkim hitem kilka dekad temu. Stouty i portery dobrze komponują się także z winogronami w postaci rodzynek lub wiśni. To tylko kilka przykładów. Możliwości wykorzystania owoców ogranicza jedynie wyobraźnia.

Gdzie mogę znaleźć piwo z owocami?

Na początku picie piwa z owocami może nie wydawać się najlepszym pomysłem. Warto jednak spróbować przynajmniej jednego IPA z limonką. A może piwo z mango. Albo kriek. Może się okazać, że to połączenie działa idealnie.

Zobacz również