Piwne ciekawostki

Stout - piwo czarne jak noc

Nieznane przyczyny stoją za mniejszą popularnością ciemnych piw, takich jak stout. Pomimo ciemnego koloru, czarne trunki mają swoich fanów. Ciemne piwo kojarzy się z pewnym krajem. W szczególności z rodzajem piwa o nazwie stout. Zielona Irlandia i czarne piwo są ze sobą na zawsze związane!

Stout oznacza ciężki

Staroangielski stout oznacza ciężki, masywny. Stouty kiedyś takie właśnie były. Ciężkie, mocne piwa, gęste i ciężkie, pite przez zmęczonych robotników, by dodać im otuchy. Portery piją głównie robotnicy portowi. Tak, porter i stout zawsze są ze sobą powiązane! Z czasem stout ewoluował z ciężkiego piwa, które pili angielscy robotnicy, do popularnego piwa na Wyspach Brytyjskich.

Na szczególną uwagę zasługuje Irlandia. Ciemne piwo jest tak popularne w Irlandii, że Irlandczycy nawet nie dbają o to, że narodziło się tutaj. Piwo ewoluowało od ciężkiego napoju do lżejszego napoju o niskiej zawartości alkoholu. Piana jest gęsta, kremowa, biała. Guinness jest najbardziej znany, ale Murphy's Beamish lub Kilkenny również cieszą się dużą popularnością w Irlandii.

Stout w polskim barze

Stout warzony jest nie tylko w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Te wspaniałe piwa można teraz kupić... w polskich browarach. Polscy rzemieślnicy celują w tym pięknym stylu. Czarnego piwa można teraz skosztować także w naszych barach, pubach i restauracjach. W naszym multitapie Drugie Dno przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Czarne piwa zawsze można znaleźć z kranu lub w butelkach.

Stouty to również świetna okazja do eksperymentów. Można znaleźć mocniejsze wersje, takie jak Imperial Stout (RIS) czy FES. Stouty mogą być starzone w beczkach lub z dodatkiem wanilii lub innych dodatków. Sweet lub milk stout to piwo słodkie. Coffee stout to czarne piwo z dodatkiem kawy. Istnieje wiele opcji do wyboru.

Co sprawia, że stout jest dobry?

  • Czarny kolor
  • Lekkość
  • Łatwe do picia - wysoka pijalność
  • Piękna i gęsta biała piana
  • Smak jest kremowy i delikatny, z delikatnym musowaniem.
  • Posmak czekolady i kawy

Zobacz również