Blog

Dzień Świętego Patryka: Święto piwa i whisky

17 marca cały świat zmieni kolor na zielony. Dosłownie. Zielone parady odbywają się na całym świecie. Tysiące ludzi ubranych na zielono w Irlandii, zielona rzeka w Chicago, amerykańska fontanna przed Białym Domem, a nawet zielony Pałac Kultury w Warszawie. Dzień Świętego Patryka, radosne święto obchodzone na całym świecie, jest wyjątkowe.

Skąd wzięło się to święto?

Patryk urodził się w 385 roku, ale nie był jeszcze świętym. Urodził się w Walii w rodzinie pobożnych rodziców, którzy nadali mu przydomek Succat. W wieku 16 lat został porwany i zabrany do Irlandii, gdzie pracował jako irlandzki niewolnik pasący stada. Po latach udało mu się uciec z niewoli i przedostać na kontynent, gdzie został księdzem. We śnie ujrzał Boga, który nakazał mu powrócić i szerzyć katolicyzm w Irlandiii.

Odniósł wspaniały sukces. Stał się również bohaterem wielu barwnych legend. Jedna z legend mówi o tym, jak uwolnił wyspę od węży. Inna mówi o tym, jak przegonił demony z gospody, której właściciel nie uzupełnił whisky. Jedna z nich opowiada o trójlistnej koniczynie, za pomocą której św. Patryk miał wyjaśnić Trójcę Świętą.

Symbole te są nadal bardzo żywe. Dzień Świętego Patryka nie jest kompletny bez zielonej koniczyny, koloru zielonego i whisky.

Zielone czy czarne piwo?

Dzień Świętego Patryka to czas, kiedy ubierasz się na zielono, a może nawet nosisz kapelusz. Następnie idzie się na paradę. Parady te odbywają się w całej Irlandii i Stanach Zjednoczonych, gdzie jest więcej Irlandczyków niż na wyspie.

Tradycją jest też wizyta w pubie. I picie whiskey. Litera "e" nie jest przypadkowa. Podczas gdy Szkoci piją whiskey, która jest destylowana tylko raz, "irlandzka whiskey" jest destylowana 3 razy i jest pisana jako whiskey.

Stout to kolejny alkohol, który jest bardzo popularny w tym szczególnym dniu. Tego dnia Guinness lub Murphy's leją się strumieniami. Zielone piwo nie jest irlandzką tradycją. To amerykański zwyczaj, który pojawił się dopiero niedawno.

Jeśli chcesz świętować tak, jak powinieneś, ubierz się na zielono i wypij trochę stouta.

Zobacz również