Blog

Czy można zjeść hamburgera widelcem i nożem?

Jest kilka kwestii kulinarnych, które budzą wiele kontrowersji. Ananas na pizzy, kolendra we wszystkim i to, czy burgery można jeść widelcem i nożem.

O ile jedzenie pizzy widelcem i nożem nie jest dla nikogo obraźliwe, o tyle krojenie burgera na talerzu może budzić ogromne emocje. Zwłaszcza wśród tych, którzy sprzeciwiają się sztućcom.

Burgery pachnące wolnością

Skąd pochodzą burgery? Jak sama nazwa wskazuje, z Hamburga. Są daniem narodowym w Ameryce, ale nie za Wielką Wodą. Są tak blisko związane z Ameryką jak duże samochody, CocaCola, gwiaździsta flaga i oczywiście hamburgery. Z hamburgerami kojarzy się luz amerykańskiej kultury, wolność i nie przejmowanie się konwenansami.

Amerykańskie podejście do fast foodów jest przeciwieństwem francuskiej haute cuisine, czyli snobistycznej i niedostępnej kuchni serwowanej pod białym obrusem. Burger ma być szybki, smaczny i prosty. Można go też jeść rękoma, zamiast błyszczącymi sztućcami używanymi w snobistycznych jadłodajniach.

Zwolennicy jedzenia rękami przytakują zgodnie.

Co wydarzyło się za Wielką Wodą

To w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się moda na rzemieślnicze burgery wysokiej jakości. Ze Stanów Zjednoczonych przyszedł też trend jedzenia hamburgera... sztućcami. Burgery stały się tak samo szalone jak piwa rzemieślnicze. Burgery są teraz większe niż kanapki, bułki są większe, a mięso jest podwojone. Do tego dochodzą szalone sosy, warzywa i sałatki. W pewnym momencie trudno było jeść.

Burgery zaczęły również przejmować restauracje jako pełnoprawny posiłek. Z ulicznych budek i drive-inów, gdzie podawano je w papierze, burgery zaczęły pojawiać się na talerzach. Obok nich pojawiły się sztućce. Dziś w USA sztućce do burgerów nie są niczym dziwnym, ale wciąż nie wszyscy z nich korzystają. W kraju, w którym panuje wolność, możesz zjeść swojego burgera, jak chcesz.

Jak jeść hamburgera sztućcami?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne krojenie hamburgera, istnieją dwie metody stosowane przez ekspertów. Pierwsza metoda polega na pokrojeniu burgera na małe trójkąty. To wystarczy na jeden kęs. Druga metoda polega na umieszczeniu "pokrywki" lub górnej części hamburgera na talerzu, a następnie zjedzeniu go kawałek po kawałku.

Jeśli siedzisz za stołem, te metody sprawdzają się dobrze w przypadku dużych i mocno złożonych hamburgerów. Nie trzeba wstydzić się używania widelca i noża. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy nóż nie jest typowym zaokrąglonym nożem stołowym, ale naostrzonym nożem do steków. Nie ma wstydu w używaniu noża do steków.

Jeśli wolisz jeść rękami, to też jest w porządku. Możesz jeść burgera rękami, nawet jeśli jest na talerzu.

Zobacz również