Piwne ciekawostki

Pils to najpopularniejsze piwo na świecie

Pod tymi nazwami piwo, które zdominowało świat, znane jest jako Pils, Pilsner lub pilsener. Pochodzi z czeskiego miasta Pilzno. W 1842 roku receptura została stworzona w Pilznie i odniosła ogromny sukces.

Smak Pilzna

Co takiego jest w piwie pilzneńskim, że stało się tak popularne wśród piwoszy? Według niektórych jest kilka powodów. Po pierwsze, wygląd był oszałamiający: jasnozłoty kolor z krystaliczną przejrzystością. Było to tym bardziej doceniane, że wcześniejsze piwa były ciemniejsze, bursztynowe lub w najlepszym wypadku mętne. Dzięki rewolucji przemysłowej szklane kufle i szklanki stały się bardziej przystępne cenowo i zastąpiły gliniane kufle. Pozwoliło to nie tylko cieszyć się piwem, ale także je podziwiać.

Nie tylko wygląd piwa podbił serca ludzi. Nowoczesne piece produkują lżejszy słód, który jest mniej spalony niż w urządzeniach starego typu. Skutkowało to jaśniejszym kolorem, a także delikatniejszym, chlebowym smakiem. Dodajmy do tego aromatyczny chmiel z Czech i mamy przepis na sukces.

Pils w multitapie

Lager to piwo dolnej fermentacji. Ma znacznie czystszy profil smakowy z wyraźnym wyczuciem jasnych słodów i chmielu. Ale, czyli piwa górnej fermentacji, mają inny smak. Stare piwa (lub ale, jak się je czasem nazywa) są bardziej złożone i nie smakują tak czysto. Nowe piwo było tak popularne, że zaskoczyło cały świat. Na całym świecie można znaleźć piwa, które są lekkie, klarowne i orzeźwiające. To właśnie ze złotym pilsem kojarzy się dziś słowo "piwo", choć istnieje wiele piw czarnych, bursztynowych, a nawet miedzianych.

Lekkie piwa nie zawsze były sukcesem przy masowej produkcji. Poszukiwanie tańszych rozwiązań doprowadziło duże browary do produkcji jasnych lagerów, które są dalekie od swojego pierwotnego pierwowzoru, lekkiego słodowego piwa z wyraźną goryczką.

Browary rzemieślnicze powracają do swoich korzeni. Dziś można kupić lekkie piwo o pełnym smaku. Dostępnych jest również wiele pilznerów z tradycyjnych browarów. Pilzner jest zwycięzcą, a rok 2019 został nawet ogłoszony Rokiem Pilznera! Jest to coś, co doceniamy.

Zobacz również